Szanowni Państwo,
Od 1 listopada br. trwa rejestracja do 5. edycji Eksperymentu Nauki Obywatelskiej projektu INCREASE.
W ciągu ostatnich czterech lat zaobserwowaliśmy niesamowite zainteresowanie aktywnym wspieraniem naszych badań nie tylko wśród obywatelek i obywateli. Eksperyment Nauki Obywatelskiej został również wyróżniony Nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie nauki obywatelskiej, za wysiłki na rzecz wspierania różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez zapraszanie obywatelek i obywateli Europy do aktywnej ochrony i charakteryzowania różnorodnych odmian fasoli.
Dotychczas, w Eksperymencie Nauki Obywatelskiej INCREASE wzięło udział ponad 20 000 osób z całej Europy. Uczestnicy uprawiali wiele różnych odmian fasoli w ciągu ostatnich czterech sezonów wegetacyjnych, zebrali bezcenne spostrzeżenia naukowe na temat swoich odmian fasoli. Stworzyli też wspaniałą społeczność, która chce widzieć i tworzyć środowisko, w którym wszyscy ludzie mogą się rozwijać – teraz i w przyszłości.
Eksperyment Nauki Obywatelskiej zaprasza każdą osobę, która chce przyczynić się do rozwoju nauki i posiada smartfon oraz pole, ogród, taras lub balkon, a także niezbędny zapał do uprawy sześciu różnych odmian fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris).
![]() |
![]() |
W ramach Eksperymentu Nauki Obywatelskiej każda uczestnik otrzyma nasiona różnych starych odmian fasoli do uprawy i pielęgnacji, i jednoczesnej dokumentacji ich rozwoju poprzez przesyłanie zdjęć i obserwacji cech fenotypowych (cech rozwoju) w aplikacji INCREASE Citizen Science App, zwanej „INCREASE CSA”. Pozwala to, zespołowi INCREASE oceniać cechy różnorodnych odmian fasoli i ostatecznie zwiększyć agrobioróżnorodności w Europie.
Aplikacja „INCREASE CSA” jest bezpłatna, i dostępna w różnych językach, w tym polskim. Osoby, które chcą uczestniczyc w tym przedsięwzięciu mogą rejestrować się wyłącznie za pośrednictwem aplikacji i wykorzystywać ją do dokumentowania wszystkich obserwacji w okresie wegetacyjnym.
Aplikacja Eksperyment Nauki Obywatelski jest częścią europejskiego projektu badawczego INCREASE, w którym bierze udział 25 międzynarodowych partnerów, a jego ważnym celem jest waloryzacja różnorodności biologicznej w rolnictwie oraz promowanie spożycia i uprawy roślin strączkowych w Europie. Eksperyment opiera się na zasadach Komisji Europejskiej „otwarta nauka, otwarte innowacje i otwartość na świat”, a projekt INCREASE wykorzystuje technologie cyfrowe, aby nauka i innowacje miały charakter bardziej oparty na współpracy i miały charakter globalny.
Więcej informacji na temat projektu i eksperymentu można znaleźć na stronie internetowej projektu INCREASE i objaśniających filmach. Aktualności są dostępne w mediach społecznościowych INCREASE:
Facebook: pulses.increase; INCREASE Nauka Obywatelska - POLSKA
Instagram: pulsesincrease/
YouTube: PulsesINCREASE
Nie czekaj! Zgłoś się już dziś!
Copyright Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk