Regulamin Krajowej Nagrody Naukowej z zakresu genetyki roślin
im. Stefana Barbackiego
- Nagroda przyznawana jest corocznie przez Kapitułę Nagrody za wyróżniające się prace naukowe z zakresu genetyki roślin, wykonane w pracowniach badawczych na terenie Polski przez młodych pracowników nauki.
- Nagroda przyznawana jest za oryginalne prace badawcze udokumentowane publikacją w krajowym lub zagranicznym czasopiśmie w okresie ostatnich trzech lat, dotychczas nienagradzane.
- Kapitułę Nagrody w liczbie 5 osób powołuje Rada Naukowa Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu na czteroletnią kadencję spośród wybitnych specjalistów z zakresu genetyki roślin. Kapituła wyłania ze swego grona Prezesa, który koordynuje jej pracę.
- Kapituła ogłasza konkurs na nagrodę każdego roku i opracowuje sposób oceny pracy.
- O nagrodę ubiegać się mogą zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły naukowe. Wnioski należy składać do Kapituły w terminie ustalonym przez Kapitułę.
- Wniosek o nagrodę może złożyć kierownik placówki, w której pracuje kandydat, a także sam kandydat lub inne gremia (rady naukowe instytutów, rady wydziałów, komisje ds. przewodów doktorskich, towarzystwa naukowe oraz pracownicy naukowi - genetycy roślin). Wniosek o nagrodę winien składać się z oświadczenia Autora (Autorów) lub przedstawiciela instytucji naukowej składającej wniosek i załączonej publikacji. W przypadku pracy zespołowej, zespół autorski powinien określić procentowy udział autora.
- Nagroda może być przyznana wyłącznie osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia. Dotyczy to także autorów pracy zespołowej. Poszczególne osoby (lub zespoły) ubiegać się mogą o nagrodę nie częściej niż raz na trzy lata.
- W przypadku wyłonienia dwóch prac równo-cennych Kapituła może wystąpić o przyznanie dwóch równorzędnych nagród. Kapituła może nie zakwalifikować do nagrody żadnej z nadesłanych prac.
- Kapituła podejmuje decyzje większością głosów, w sposób tajny, protokoły obrad i inne materiały pozostają w aktach. Opinie członków Kapituły są honorowe (bezpłatne). Odbitki prac nienagrodzonych zostają zwrócone autorom.
- W przypadku nagrodzenia pracy zespołowej Kapituła ustala sposób rozdzielenia nagrody między poszczególnych autorów.
- Za pracę nagrodzoną otrzymuje się dyplom i nagrodę pieniężną. Dyplom jest wręczany na posiedzeniu Rady Naukowej Instytutu Genetyki Roślin PAN.
- O przyznaniu nagród informowane są instytucje naukowe z dziedziny genetyki roślin (instytuty, katedry) oraz sponsorzy.
- Fundusze na nagrody mogą pochodzić z darów lub dotacji różnych placówek i firm pełniących rolę sponsorów nagrody.
- Po przyznaniu nagród sekretarz Kapituły sporządza protokół, który stanowi podstawę do rozliczenia ze sponsorami nagród.
Skład Kapituły Krajowej Nagrody Naukowej z zakresu genetyki roślin im. Stefana Barbackiego w kadencji 2016-2019:
1. prof. dr hab. I. Szarejko - Uniwersytet Śląski w Katowicach
2. prof. dr hab. F. Dubert - IFR PAN w Krakowie
3. prof. dr hab. R. Hasterok - Uniwersytet Śląski w Katowicach
4. prof. dr hab. M. Rapacz - Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
5. prof. dr hab. W. Święcicki - IGR PAN w Poznaniu - Przewodniczący
6. prof. dr hab. M. Wiwart - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie