Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk (IGR PAN) prowadzi badania w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo zgodnie z najwyższymi standardami oraz upowszechnia wyniki tych badań. Od siedemdziesięciu lat IGR PAN jest ważnym centrum badawczym, w którym naukowcy podejmują nowe wyzwania w zakresie badań podstawowych oraz rozwijają innowacyjne metody badawcze. Ich osiągnięcia na tym polu przyczyniają się nie tylko do rozwoju wiedzy w ramach uprawianej dyscypliny naukowej, ale także w ramach dyscyplin pokrewnych, w tym nauk biologicznych. Prace prowadzone w IGR PAN wspierają zrównoważone rolnictwo i służą rozwiązywaniu pojawiających się problemów w środowisku funkcjonowania roślin, w tym tych związanych ze zmianami klimatycznymi.
Pracownicy i doktoranci Instytutu aktywnie uczestniczą w interdyscyplinarnej współpracy z czołowymi instytucjami i zespołami badawczymi, integrując swe badania ze środowiskiem naukowym zarówno w kraju, jak i zagranicą.
IGR PAN dąży do wzmocnienia i promowania swego potencjału badawczego oraz do osiągnięcia międzynarodowej konkurencyjności. W ostatnim dziesięcioleciu Instytut otrzymał dwa granty ERA Chair: BIO-TALENT (The Creation of the Department of Integrative Plant Biology, FP7-ERA Chairs-Pilot Call-2013), pierwszy projekt ERA Chair w Polsce, oraz NANOPLANT (The Creation of the Department of Plant Nanotechnology, H2020-WIDESPREAD-2018-04, w realizacji). Realizowane były lub są projekty międzynarodowe, jak np. EPPN2020 (European Plant Phenotyping Network 2020, H2020-INFRAIA-2016-1), INCREASE (Intelligent Collections of Food Legumes Genetic Resources for European Agrofood Systems, H2020-EU.3.2.1.1.), Legume Generation (Boosting Innovation in Breeding for the Next Generation of Legume Crops for Europe, HORIZON-CL6-2022-BIODIV-02) i BELIS (Breeding European Legumes for Increased Sustainability, HORIZON-CL6-2022-BIODIV-02).
W ostatnich latach w IGR PAN było realizowanych ponad 80 różnych projektów badawczych. Największą grupę stanowią projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Inne bardzo istotne źródła finansowania projektów stanowią: program Postępu Biologicznego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Prowadzona jest także współpraca z firmami nasienno-hodowlanymi i biotechnologicznymi.
Instytut promuje kształcenie młodych naukowców, prowadząc wspólnie z innymi poznańskimi instytutami Poznańską Szkołę Doktorską Instytutów Polskiej Akademii Nauk. W roku 1994 została ustanowiona Krajowa Nagroda im. Stefana Barbackiego dla młodych naukowców, przyznawana corocznie.
Badania naukowe w IGR PAN, których obiektem są rośliny uprawne i modelowe, koncentrują się na 4 obszarach tematycznych.
Statut zatwierdzony przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk 10.05.2022 r.
Copyright Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk