Instytut Genetyki Roślin
Polskiej Akademii Nauk

Szczegóły aktualności

  • 12:47 07-03-2025

Eksperyment Nauki Obywatelskiej projektu INCREASE – 5. edycja (2025)



Eksperyment Nauki Obywatelski jest częścią europejskiego projektu badawczego INCREASE, w którym bierze udział 25 międzynarodowych partnerów, jednym z nich jest Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu. Głównym zadaniem projektu jest charakteryzacja i waloryzacja zasobów genetycznych czterech gatunków roślin strączkowych ważnych w żywieniu, w celu ochrony różnorodności biologicznej w rolnictwie oraz promowania upraw i spożycia roślin strączkowych w Europie.

Celem Eksperymentu Nauki Obywatelskiej jest przetestowanie innowacyjnego i zdecentralizowanego podejścia do ochrony i zarządzania zasobów genetycznych. Zespół naukowy INCREASE „oddaje” w ręce społeczeństwa ponad 1000 lokalnych odmian fasoli, pochodzących z całego świata. W ten sposób uczestniczki/ uczestnicy inicjatywy aktywnie działają na rzecz ochrony i zarządzania zasobami genetycznymi fasoli, poprzez uprawę otrzymanych nasion, obserwowanie rosnących roślin i przesyłanie danych obserwacji do zespołu projektu, a także wymianę nasion pomiędzy sobą.

Udział w Eksperymencie Nauki Obywatelskiej, jest bezpłatny! Rejestracji trwa do 15 marca 2025.

Zarejestrować się może każda osoba, organizacje rządowe, pozarządowe, ogrody botaniczne, stowarzyszenia działające na rzecz ochrony bioróżnorodności, działkowcy, ogrodnicy, zarządy zielenie miejskich.

Wystarczy dostęp do pola, ogrodu, tarasu lub balkonu, oraz smartfon i chęć uprawy odmian fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris).

Aby dołączyć do inicjatywy należy pobrać aplikację „INCREASE CSA” i zarejestrować się!

Aplikacja jest darmowa.

Co zrobić, aby przystąpić do Eksperymentu;

  • Zarejestrować się w aplikacji INCREASE CSA; aplikacja "INCREASE CSA" do pobrania w Google Play Store lub App Store
  • Podpisać umowę dotyczącą wysłania/otrzymania nasion, tzw. standardową umowę o transferze materiału; jest to bezpieczny i łatwy krok, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwa partner projektu FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
  • Odebrać przesyłkę pocztową zawierająca nasiona sześciu odmian fasoli wraz z zestawem pomocnym do obserwacji roślin; dostawa jest bezpłatna (nasiona przesyłane są w kopercie, wraz z danymi paszportowymi)
  • Wysiać nasiona, obserwować i zapisywać fazy rozwoju fasoli – takie cechy tj. pojawienia się pierwszego kwiatu, kolor i kształt nasion, masa zebranych nasiona; dedykowana aplikacja wspiera wykonywanie obserwacji i ich archiwizację
  • Przesyłać zebrane dane do zespołu projektu INCREASE za pomocą aplikacji INCREASE CSA
  • Smakować nowe odmiany fasoli!

Dotychczas wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. W ciągu ostatnich czterech lat zaobserwowaliśmy niesamowite zainteresowanie aktywnym wspieraniem naszych badań nie tylko wśród obywatelek i obywateli. Eksperyment Nauki Obywatelskiej został również wyróżniony Nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie nauki obywatelskiej, za wysiłki na rzecz wspierania różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez zapraszanie obywatelek i obywateli Europy do aktywnej ochrony i charakteryzowania różnorodnych odmian fasoli. Nagroda ta, stanowi wyraz uznania dla wpływu projektu i wybitnych osiągnięć w przyczynianiu się do tworzenia pluralistycznego, inkluzyjnego i zrównoważonego społeczeństwa w Europie oraz wspierania naszej wiedzy poprzez wzmacnianie pozycji społeczeństwa obywatelskiego.

Mapa zasięgu eksperymentu (źródło: www.pulsesincrease.eu)

Więcej informacji na temat eksperymentu można znaleźć na stronie internetowej projektu INCREASE, na której również umieszczone są krótkie filmiki instruktażowe

Aktualności są dostępne w mediach społecznościowych INCREASE:

Facebook: pulses.increaseINCREASE Nauka Obywatelska - POLSKA      

Instagram: pulsesincrease/

YouTube: PulsesINCREASE

 

 

Copyright Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk